Wolontariat

 

achmielowskiWszystkie dzieła prawdziwie  wielkie i święte

mają tę właściwość, że dają się prostymi

środkami traktować.”

Święty Brat Albert

(z referatu opublikowanego w Księdze Pamiątkowej
drugiego wiecu katolickiego we Lwowie w dniach
7 – 9 lipca 1896 r.)

 

 

Wolontariat św. Brata Alberta

 

W dniu 11 marca 2014 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie grupy osób zainteresowanych udziałem w Wolontariacie św. Brata Alberta. Spotkanie, które prowadził Ksiądz Proboszcz Dariusz Kowalski, miało przede wszystkim charakter informacyjny. Przedstawiono założenia i koncepcję Wolontariatu.

Istotą każdego wolontariatu jest przyjęcie postawy dawania czegoś od siebie – innym. Powinna to być zatem działalność bezinteresowna, dobrowolna i dostosowana do możliwości danej osoby.

Ogromną zaletą Wolontariatu św. Brata Alberta jest jego powszechność. Każdy, nawet osoba chora lub w podeszłym wieku, może bowiem otoczyć modlitwą kogoś drugiego np. polskiego misjonarza w Afryce lub polską siostrę pracującą na Białorusi. Modlitwa w konkretnej intencji stanowi ogromną siłę – wymodlić można przecież wszystko.

Poza modlitwą Wolontariat może dotyczyć praktycznie każdej formy działalności na rzecz bliźnich i Kościoła, jaką dana wolontariuszka lub wolontariusz chcieliby realizować i co do której byliby przekonani, że robiliby to dobrze.

Uczestnictwo w Wolontariacie św. Brata Alberta nikomu nic nie narzuca. Nie jest więc on ograniczony jedynie do świadczenia pomocy osobom najbardziej potrzebującym i chorym. Zakres Wolontariatu jest szerszy i daje możliwość wyjścia z całkiem nowymi, oryginalnymi inicjatywami, które byłyby realizowane w jego ramach.

Wolontariatem św. Brata Alberta mogą być także objęte istniejące już formy aktywności realizowane w Parafii i poza nią. Jedynym warunkiem jest zadeklarowanie, że są one dokonywane z intencją szerzenia kultu św. Brata Alberta. Ten właśnie element stanowi cechę odróżniającą nasz Wolontariat od wszystkich innych.

Przystępując do Wolontariatu chcemy naśladować postawę naszego Patrona, którego droga życiowa i działalność jest wspaniałym przykładem wcielania w życie słów Chrystusa :

Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mieście uczynili.” (Mt 25, 40.)

Podążajmy tym śladem !

 

P.S. Osoby zainteresowane swoim udziałem w Wolontariacie św. Brata Alberta proszone są o osobiste zgłaszanie się do Księdza Proboszcza Dariusza Kowalskiego.

Relacja audio ze spotkania 11 marca 2014 r.

 

 

 

 

 

Bez komentarzy.

Komentowanie jest wyłączone w całym serwisie.