Pielgrzymka odbyła się 29 marca 2025 roku. Rodziny podróżowały pod opieką ks. Krzysztofa i ks. Michała. Większość pielgrzymujących dzieci to dzieci, które już 25 maja bieżącego roku przystąpią pierwszy raz do Ołtarza Pańskiego.
W Niepokalanowie, poza modlitwą w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, rodziny udały się do sali św. Bonawentury na Misterium Męki Pańskiej. Następnie wszyscy przeszli do Sanktuarium św. Maksymiliana, by choć na krótką chwilę uklęknąć i zatopić się w modlitwie w tym najstarszym budynku w klasztorze. Tak, jak kiedyś czynił to sam św. o. Maksymilian Kolbe. Dzieci z chęcią zajrzały do budynku straży pożarnej. Był też czas na zakup pamiątek w księgarni.
Po pielgrzymce do Niepokalanowa rodziny udały się w dalszą podróż, tym razem do Miedniewic Klasztornych. Tam, w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej, ojciec franciszkanin po krótce opowiedział dzieciom historię cudownego drzeworytu Świętej Rodziny. Całe rodziny mogły okrążyć na kolanach ołtarz, zatrzymując się po drodze przy prawdziwym drewnianym słupie, na którym niegdyś gospodarz Jakub Trojańczyk powiesił tenże drzeworyt. Nawet najmniejsze, niespełna dwuletnie dzieci, pokonywały ten dystans na swoich małych kolanach, wypraszając tylko Bogu wiadome łaski. Następnie wszyscy udali się do zakrystii, gdzie była okazja do zakupu różnych dewocjonaliów, które zaraz potem zostały poświęcone przez kapłanów.
Podczas podróży autokarem był czas na modlitwę różańcową, do której odmawiania zgłaszały się dzieci. Nie zabrakło również krótkich informacji na temat Niepokalanowa i Miedniewic, którymi dzielił się z wszystkimi ks. Krzysztof.
Wiktoria Ratajczak
fot. ks. Krzysztofa Lichoty i pielgrzymów